Narodziny Gminnego Klubu Sportowego Ruch Izbica.
Ruch – jest jednym z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny. Już na początku lat 20 ubiegłego stulecia istniała w Izbicy tzw. „dzika drużyna” grająca w piłkę na tarnogórskich błoniach dlatego do dziś w herbie klubu widnieje data 1926. Zorganizowaną działalność sportową datuje się na rok 1928, gdy grupa pracowników Klinkierni w Izbicy, której przewodniczył inż. Zygmunt Paulewicz tworzy klub sportowy KS Klinkiernia Izbica. W 1935 roku klub przystępuje do rozgrywek prowadzonych przez Lubelski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, stąd też niektóre źródła uważają tę datę za rok powstania klubu. W okresie przedwojennym Klinkiernianka grała w jednej z trzech grup klasy B i była jednym z czołowych klubów. Dzięki ofiarnej pracy Zygmunta Paulewicza i Stanisława Czecha – dyrektora Klinkierni zbudowano bardzo silny zespół, z którym mierzyć się mógł jedynie Hetman Zamość czy Strzelec Biłgoraj. Obok piłkarzy z Izbicy: Fedorczyka, Derezeckiego, Czecha grali również futboliści z Zamościa, Chełma i Tarnogóry. Stanisław Czech zatrudnił w Klinkierni ( pod warunkiem grania ) piłkarzy Hetmana: Wincentego Kitkę, Jackiewicza i Kasprzaka, co w znacznie wzmocniło zespół.
Rozwój klubu jak i rozbudowa obiektów sportowych zostaje przerwana przez wybuch II Wojny Światowej. W ramach tzw. „ akcji AB ”zamordowany zostaje Zygmunt Paulewicz. Niemcy wydają zakaz uprawiania sportu, obiekty klubu zostają zniszczone, a boiska zaorane i przeznaczone na ogródki działkowe dla Niemców. Jednak pomimo zakazów prowadzone są przez cały czas mecze na tarnogórskich błoniach.
Po wojnie błyskawicznie, w przeciągu miesiąca powstają trzy kluby piłkarskie: Kolejarski Klub Sportowy Ruch Izbica, Sparta Zamość oraz Piast Zamość. Pomimo ciężkiej sytuacji materialnej i spustoszeń wojennych rozpoczynają się rozgrywki sportowe. Pierwszy powojenny mecz izbiczanie rozegrali z klubem sportowym Dom Żołnierza (późniejsza Lublinianka) przegrywając 1:2. Pod koniec lipca 1945 roku OZPN zakończył przygotowania do organizacji ligi okręgowej . Niestety Ruch nie zarejestrował się w OZPN ze względów finansowych i nie brał udziału w rozgrywkach.
Jesienią 1946 roku do Izbicy przybywa były Lwowiak dr weterynarii Henryk Wolańczyk i reaktywuje Klub pod nazwą Nadwieprzanka. Jednocześnie w Izbicy powstaje drugi klub sportowy - Sokół założony przez Albina Fideckiego. Działa on tylko przez rok i po połączeniu z Nadwieprzanką przyjął nazwę Naprzód Izbica, któremu to klubowi patronowała już Państwowa Klinkiernia. Za sprawą Wolańczyka, Rudzkiego i Fideckiego wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią. Stadion Izbicki stał się wizytówką gminy a nawet zaczął budzić zazdrość innych klubów i sprawozdawców sportowych.
c.d. wkrótce...