Jubileusz 90 - lecia GKS Ruch Izbica

Gminny Klub Sportowy w Izbicy obchodzi w tym roku okrągły jubileusz powstania. 7 sierpnia 2016 roku na Stadionie Sportowym w Izbicy odbyły się oficjalne obchody 90-lecia powstania GKS Ruch Izbica. Punktualnie o godzinie 15.00. przy dźwiękach orkiestry dętej działającej przy SOKiS w Tarnogórze, w amfiteatrze na stadionie rozpoczęła się uroczysta gala. Licznie przybyłych gości serdecznie przywitał Prezes GKS Ruch Izbica Paweł Zieliński. Swoją obecnością zaszczycili m.in: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas, Starosta Powiatu Krasnostawskiego Janusz Szpak, Wójt Gminy Izbica Jerzy Lewczuk, Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcin Wojewoda wraz z Przewodnicząca Rady Nadzorczej Banku Panią Marią Wójtowicz oraz liczną delegacją pracowników Banku, Prezes LZPN Zbigniew Bartnik, Prezes CHOZPN Anatol Obuch, Prezes ZOZPN Stanisław Pryciuk, reprezentacja Rady Gminy w Izbicy na czele z Przewodniczącą Rady Wiolettą Niedźwiecką. Trybuny przed stadionem zapełnili obecni i byli zawodnicy Ruchu Izbica, przyjaciele Klubu, kibice i mieszkańcy Gminy.

Po oficjalnym przywitaniu odczytana została 90-letnia historia Klubu. Agnieszka Kliszcz zaprezentowała najważniejsze dzieje Klubu z Izbicy przypominając początki powstania Klubu, najlepsze lata, gdy Ruch grał z największymi drużynami Lubelszczyzny aż po czasy współczesne. Następnie wręczono Tytuły Honorowych Członków GKS Ruch Izbica wraz z pamiątkowymi medalami. Odznaczenia zostały nadane przez Zarząd najbardziej zasłużonym piłkarzom i działaczom. Odznaczenia otrzymali: Babiarz Karol Jerzy, Bartoń Mariusz, Bartoń Zbigniew, Bury Ryszard, Dołhan Marek, Horecki Ryszard, Fornek Jerzy, Kryłowicz Jerzy, Nizioł Andrzej, Pociennik Józef, Rysak Tadeusz, Wójciuk Piotr, Żyśko Marian.

Kolejnym punktem było wręczenie podziękowań za „wysiłek, poświęcenie, zaangażowanie i serce włożone w rozwój Klubu”. Dyplomy i okazjonalne proporczyki wręczali naprzemiennie Prezes Zieliński i w-ce Prezes Mariusz Olech. Lista osób, które zostały wyróżnione była bardzo długa. Zarząd Klubu podziękował wszystkim byłym i obecnym piłkarzom, działaczom oraz wszystkim osobom zaangażowanym na rzecz rozwoju Klubu.

Po serii wzruszających podziękowań i uścisków od Prezesów, nadszedł czas na przemówienia zebranych gości. Wszyscy zgodnie wyrażali podziw dla długoletniej historii Klubu, składali gratulacje i życzyli dalszych sukcesów. Były też urodzinowe prezenty: sportowe gadżety, koszulki dla drużyny Młodzików oraz tak ważne dla Klubu wsparcie finansowe od Gminy Izbica i Banku Spółdzielczego w Izbicy. Prezes LZPN Zbigniew Bartnik przekazał pamiątkowy Puchar i proporczyk a Prezesi ChOZPN i ZOZPN przekazali okolicznościowe patery.

Zarząd Klubu nie zapomniał przy okazji Jubileuszu o swoich długoletnich darczyńcach. Na ręce wójta Gminy Izbica Jerzego Lewczuka oraz Prezesa Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcina Wojewody zostały przekazane okolicznościowe statuetki, dyplomy z podziękowaniami oraz jubileuszowe proporczyki i szaliki.

Na zakończenie tej części Jubileuszu Prezes GKS Ruch Izbica podziękował wszystkim obecnym członkom Zarządu za ich wkład i pracę na rzecz Klubu wręczając jubileuszowy dyplom.

Świętowanie 90-lat istnienia Klubu nie mogło odbyć się bez meczu piłki nożnej. Sportowych emocji dostarczyli piłkarze drużyny: Reprezentacji XX wieku pod wodzą trenera Ryszarda Burego i Reprezentacji XXI wieku pod wodzą trenera Sławomira Kosiora. Kibicie z przyjemnością zobaczyli na boisku zawodników, którzy zakończyli karierę sportową, ale nadal potrafią świetnie grać w piłką. Spotkanie poprowadziła trójka arbitrów Anna Olech-Bartoń, Krzysztof Rękas oraz Tomasz Misztal Początkowo mecz był zaciętą rywalizacją, w byłych piłkarzach odezwał się duch sportowej walki. Pod koniec spotkania na boisko wbiegli również zawodnicy rezerwowi, na boisku było ponad 30 osób. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 i o zwycięstwie zadecydowała seria rzutów karnych, którą wygrała Reprezentacja XX wieku.

Po meczu rozpoczęła się biesiada. Przy stołach rozstawionych obok sceny był czas na rozmowę, wspomnienia, uśmiechy i zabawę. Punktualnie o godzinie 21.00. wszyscy zebrali się wokół sceny na multimedialną prezentację zdjęć pokazujących historię Ruchu. Kilkunastominutowy film przygotował Michał Gałka, który zgromadził pokaźną kolekcje archiwalnych zdjęć od lat 20 do czasów dzisiejszych. Podczas prezentacji coraz to wśród publiczności wybuchał śmiech i głośne oklaski, niejednej osobie zakręciła się również łza wzruszenia. Po zakończeniu prezentacji, film był jeszcze długo oklaskiwany. Na widowni rozległy się też piłkarskie przyśpiewki, kibicom dobrze znane z meczów. W rytm śpiewów piłkarze podrzucali Prezesa Zielińskiego! Ostatnim punktem programu był przepyszny tort urodzinowy i gromkie „100 lat”

Świętowanie 90-lecia trwało do późnych godzin nocnych, były tańce, śpiewy i dużo dobrej zabawy.

Życzymy sobie kolejnych tak wspaniałych Jubileuszy, jednocześnie dziękujemy wszystkim za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie obchodów 90-lecia. Zebranym na stadionie gościom dziękujemy, że świętowali razem z nami!

Szczególne podziękowania składamy: Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Izbicy wraz z pracownikami Banku za finansowe wsparcie organizacji Jubileuszu oraz Państwu Marcinowi i Małgorzacie Antoniak i Henrykowi Stećko za pomoc w organizacji obchodów.